У Хусті вирізали платани, які висадили чехи

У Хусті дерев, які створюють влітку тінь, практично немає. У центрі – на Майдані Незалежності та Карпатської Січі низькорослі і молоді райські яблучка ніколи не будуть давати потужний затінок, якого так хочеться у спеку.

А нещодавно ще й вирізали розлогі великі платани на вулиці 900-річчя Хуста. Це були великі старі дерева, під кронами яких можна було заховатись від літнього сонця.

  • Рекламуйся у газеті «Закарпатські оголошення»! Тел. 050 222 50 50

Скоріш за все, це було задумано забудовником ділянки, бо обгороджувальний паркан спеціально винесено аж до тротуару. Таким чином тишком-нишком ні з того ні з сього загадково зникли 4 чи 5 чи 6 платанів. Хто і що там будуватиме? Одні кажуть, що чергову п’ятиповерхівку, інші  – що платну автостоянку. Та зараз мова не про це, а про дерева.

Жаль, що платанів не стало, вони ще зовсім мало жили, їх висадили чехи, коли будували нинішній адмінбудинок міської ради (1920-30 ті роки).

А загалом ці унікальні дерева вважаються одними з найбільших на планеті. Також у них слава довгожителів.

На Сході з давніх-давен шанували платани. Про них йдеться навіть у Біблії. Давні ботаніки називали платан “східним кленом”, тому що його листя нагадує листки клена, Ці дерева є сучасниками динозаврів. Також вважається, що платан є деревом мандрівників та філософів.

Стародавні греки і перси вважали його найкрасивішим деревом і всюди садили. Його також присвячували прекрасним чоловікам – Аполлону, Діонісу, Гераклові.

Розповідають, що під кроною платана давньогрецький філософ Сократ дискутував зі своїми учнями.

У Спарті платан вважали деревом Олени Прекрасної і прикрашали квітами лотоса, а в Стародавньому Єгипті –  втіленням богині неба Нут.

За часів Римської імперії дерева “кочували” на північні завойовані землі, видозмінюючи місцеві ландшафти. У закоханих іспанців по цей час існує романтична традиція: вимушено розлучаючись, вони розривають лист платана навпіл і зберігають свою половинку як заставу зустрічі.

Згадує про платан у своїх працях навіть Авіценна. Він радив свіжими плодами дерева, замоченими у вині лікувати укуси змій.

Платани – справжні довгожителі. Наприклад, на острові Кос в Егейському морі зростає найстаріший на планеті платан.

Інше дерево застало ще спорудження Великої Китайської стіни, але росте воно не в Піднебесній, а в Туреччині. 50-метровий стовбур має діаметр понад 13 м.

Цікаво, що через те, що платан скидає  кору його ще називають безсоромником. Але має він ще декілька назв. Скажімо, східний клен, ґудзикове дерево, або чинара.

Отже, хустські безсоромні екзоти могли ще прожити дуже довге і багате на події життя. Більше ексклюзивних закарпатських новин читай у газеті «Закарпатські оголошення». ЗакарпатПост

Прокоментуй!

(Required)
(Required, will not be published)