Чому закарпатська баба стала схожою на таргана

Після того як дідо баби Анці перестав пити, він почав наплягати, щоб стара нарешті зайнялася схудненням.

«Знаєш жоно, піщева наркоманія ще май сильна уд алкогольної. Ти жреш дотідь уночи, докі ся в холодильнику продукти не кончат. Обись робила у супермаркеті та оби ся пустити на роботу, треба би кришу розбирати і кран заказувати, бо зжерлабись усі запаси на складі і в двері би не моглась пролізти…  у тебе вже й так гузиця така у обхваті, як кабіна бульдозера. Майже мені скакалку треба купити!»

  • Газета «НЕДІЛЯ» із грудня змінює назву на «ЯСНО»

«Ти што, хочеш, оби я ся спортом заняла?» – не зрозуміла баба.

«То тоже хочу, но скакалка для того, оби тя нив ударити по руках каждий раз, кой у тя ковбаску, шовдар,  кнедлик у руках увижу!»

«Та я тя в суд дам за такоє! У Америці би ти вобще пожизненно за биття жони дали!»

«Но… ми не в Америці! А тебе би, кстаті, в Індії священнов уважали… коровов…»

«Діду! Перестань ся іздівати надо мнов! У тебе послєалкогольний синдром ся начав! Тулько году п’янства ти дали осложнєніє на мозок. Та який там мозок. Ун у тебе уд спірта вобще ся зсох, забальзаміровався, і голова в тя думати не годна. Ти даже кой умреш, гнити не будеш, бо тіло в тя смолами уд цігаретлику пропітано та етиловим спіртом уд самогонки!»

«Но я ся не журю! Буду як сятий! До мойих мощу через 100 году паломники із усього світу будут ся поклоняти ходити, будут ся прикладоввати до мене і зцільоватися уд хвороб! А твуй труп будут мати што черваки гризти. Ти їх годувати будеш собов за 100 году. А аж тя случаймо удкопают археологи, та поумирают уд запаха, бо кой у бударь ідеш та на спий керт та ще й за три двори вонь чути… представляю, што ся в тя у кишках там творит! Позерай, яка в тя солонина на пузові!»

«Ото не солонина! Ото кожа!» – розсердилася баба.

«Ага… Кожа у сім слою!» – розсміявся старий. – І звисат ти до кулін майже! Позерай, якоє в мене черево! Його вобще ниє!»

«Но пак оби я так, як ти, їла…. як піт ятко… і в мене би такоє було!»

«А я, между прочем, то же, што і ти, їм! лем на три відра на динь май мало!»

«Я рано салатик си учинила, і ото їлам!» – спробувала стара захиститися.

«Ти змішала ковбаску, шовдарь, крумплі, гриби і майонез!»

«Ото салат. У олів’є тоже всьо змішуют!»

«Короче, жоно, не компасіруй ми мозги! Помниш, 10 году тому купивим ти обруч, обись крутила, а ти в нього даже залізти не могла, не вміщаласся. А тепер, оби три разом зліпити, ти би ся й у такий не вмістила! Мені ся вобще каже, што ти ся перетворюєш на таракана!»

«Як ото?» – не зрозуміла баба.

«Так… ти дала ми обіщаніє схуднути і вдинь ся ще якось здержуєш, а увичирі, кой усі ідут спати, ти тихо у темноті лізеш до холодильника і там жреш усьо пудряд. Коли кось заходит і палит світло, ти ся нараз прятати начинаш. Точно як таракан. Лем по габаритах, як мамонт!»

«А ти си як думаш, я ся не лакомлю, кой ти пасулю пудбивану з буженинов жреш! я ти даже завідую, кой уд ниї пернеш! Мені ся видит, оби я ся того наїла, та май много, май довго, май файно бим пернула!»

«Ага… Може бись і гімн пропедріла. Но най не грішу, бо доводиш ня. Короче, прекращай ся обманом занімати! Ти ми што обіщала? Кой я перестану пити, ти ся пуйдеш закодуєш уд обжорства! Так што…. я за тя даже заплачу! Ладися!» – вдоволено усміхнувся старий.

Повний текст читай у свіжому номері газети «Неділя Закарпатські новини».

Купи свіжий номер газети «Неділя Закарпатські новини» у кіоску або на своїй пошті! У продажу із 22 листопада.

zakarpatpost.net

Прокоментуй!

(Required)
(Required, will not be published)