Де ж поховано президента Карпатської України?

У цьому році виповнилося 72 роки із того часу, як у Бутирській тюрмі в Москві помер відомий громадський діяч, президент Карпатської України Августин Волошин, пише газета «Наш Хуст».

Для Хуста ім’я цієї людини має велике значення, адже місто над Тисою у далекому 1939 році стало столицею нехай і невеликої, але самостійної держави. І саме Волошину судилося стати президентом Карпатсь-кої України. Після окупації краю Угорщиною він разом з урядом змушений був втікати за кордон і поселився в Празі, де працював в Українському вільному університеті професором педагогіки, деканом, ректором.

У травні 1945 р. радянські спецслужби СМЕРШ заарештували Волошина. Помер він 19 липня 1945 року, за офіційною версією – від паралічу серця, а насправді від тортур тюремних катів.

Але де ж похований відомий не тільки в Україні, але й у Європі громадсько-політичний діяч?

Досі достеменно не відомо, де зараз  покояться останки славного закарпатця. Росія ні за радянських часів, ні зараз не розголошує цю інформацію.

Утім в Ужгороді є місце, яке чекає на Волошина.

У Закарпатському музеї народної архітектури і побуту знайшла вічний спокій дружина колишнього президента  Ірина. Вона померла 13 березня 1936 року і була похована на міському цвинтарі на Замковій горі.

Поруч облаштована могила і для самого Августина. Навіть викарбовано напис-заповіт: «Тіло моє прошу по смерті поховати в гробі, приготованім при гробі покійної дружини Ірини в Ужгороді».

На жаль, тіло Волошина досі не віддано рідній землі. Але земляки  вірять, що духовно він тут, поруч із нами, і вболіває за долю сучасної України, яка зараз переживає, як і майже 80 років тому,  далеко не найкращі часи.

Володимир ЗАКАРПАТСЬКИЙ, газета «Наш Хуст» ексклюзивно для mediakhust.net

Прокоментуй!

(Required)
(Required, will not be published)