Якою була хустська стометрівка або Корзо

Має своє Корзо не лише Ужгород. Хоча у столиці Закарпаття історична назва вулиці у центральній частині збереглася досі, у місті над Тисою колишнє  Корзо перетворилося на Майдан  Незалежності  та на вулицю Карпатської Січі.

Корзо називалася ділянка від готелю «Верховина» (колишнього ресторану «Корона», що був гордістю міста) до реформаторської церкви (костелу святої Єлизавети).

Старожили досі вживають термін  «корзо» у значенні прогулянок містом.

Справді, наші бабусі та дідусі особливо у вихідні любили проходжуватися містом, при цьому одягнувшись у найкращу одежу, яку тільки мали. Таким чином вони і на інших дивились, і себе показували, і зустрічалися зі знайомими, і знайомилися з іншими. Саме там дівчата «полювали» на хлопців, а молоді жінки-пліткарки розповідали усьому Хусту важливі новини.

Михайло Бізонич у книзі «Хуст у старовинній листівці» цитує спогад про Корзо хустянки Ганни Берец.

«Здебільшого там гуляла молодь. Інтелігенція на «корзо» не виходила, для неї це вважалося несолідним. Одружені пари теж не часто гуляли, хіба що  кілька місяців після весілля, далі ж бо з’являлися діти, інші родинні клопоти. Молоді дівчата проходжалися купками, хлопці – також. Нерідко хто кого вподобав – знайомились.  Закохані теж полюбляли там гуляти. Але тоді не було поцілунків та обіймів одразу ж після знайомства, як тепер. Усі поводились стримано, навіть за руки не бралися, хіба що перед самим весіллям. «Корзо» ряснів людьми здебільшого в неділю та у свята. Прогулянки починалися десь о 2 годині після обіду і тривали до шостої вечора (не до ночі). Здається, це була справжня молодіжна хвиля, місце відпочинку, зустрічей, побачень, знайомств», – йдеться у виданні.

Слід зазначити, що «корзо» у перекладі з італійської назва означає «вулиця, де прогулюються». Цю назву хустська стометрівка отримала ще за угорської влади. Але у якому саме році – точно нікому невідомо.

Навіть у радянські часи, коли вулиця Карпатської Січі називалася 24 Жовтня (до 1997 року), нею проходили колони демонстрантів під час парадів. Сьогодні ж колишнє Корзо залишається серцем міста, хоча й ім’я має зовсім інше. Зараз багатолюдною є ця історична частина Хуста не лише в вихідні. Там проводяться усі міські заходи, туди сходяться як місцеві, так і туристи.

mediakhust.net

Прокоментуй!

(Required)
(Required, will not be published)