АНОНС. Василь Снітар: «Хустський театр ­ це вишенька на торті, яку кожному захочеться скуштувати»

У березні Хуст отримав від обласної влади величезний бонус, на який навіть не очікував

Після того як Мукачівська міськрада без будь-яких попереджень і погоджень із управлінням культури ОДА вилучила будівлю Закарпатського обласного театру драми та комедії з оперативного управління цього закладу, передала її на баланс міського відділу культури й прийняла рішення про створення міського театру, обласний театр із Мукачева формально переїхав до Хуста. Таке управлінське рішення прийняв Геннадій Москаль. Тоді голова ОДА свій вчинок пояснив тим, що, мовляв, так буде краще для всіх.

Обкладинка свіжого номера газети «Наш Хуст»

Хуст дійсно мав перед Мукачевом певні привілеї. По-перше, театральна історія міста над Тисою давніша, ніж Мукачева. По-друге, Будинок культури, на базі якого розквартирувався новий театр, може вмістити 360 глядачів, тоді як Мукачівський усього 150. Але на цьому вагомі аргументи Москаля вичерпуються.  Тож невідомо, насправді керманича області більше хвилювала культурна історія  Закарпаття, театральне майбутнє нашого краю чи «розбірки» з політичним опонентом, який має пряме відношення до міста над Латорицею. Адже приміщення, у яке було перенесено театр із категорією «обласного» назвати театром важко.

Старий радянський будинок культури у Хусті знаходиться на місці, де колись (за угорської влади) були конюшні. Дехто зі старожилів його досі так і називає. Приміщення занедбане і зовсім несучасне. Навіть у Берегові набагато кращий будинок культури.

Столичним гостям, які обіцяють приїхати незабаром на прем’єру новоспеченого театру, навіть соромно буде показувати внутрішні приміщення споруди.

Щоправда, за два роки будинок культури обіцяють перетворити на справжній театр із гарним фойє та глядацькою залою. Ремонтні роботи фінансуватимуться з міського бюджету та Державного фонду регіонального розвитку, а утримуватиметься театр, як і раніше, з обласного бюджету. Акторська трупа по штату складатиметься з 26 осіб, частково вона вже сформована.

Передусім планується провести капітальний ремонт даху та добудову адміністративних будівель, оновити фасад, зробити оркестрову яму, модернізувати глядацький зал. Але поки що це лише обіцянки. Після оглядин будинку культури складається далеко не найкраще враження про сам корпус.

Зовсім інше можна сказати про колектив. Гостей тут зустрічають із піднесенням і захоплено розповідають про плани, радіють новому статусу і обіцяють дуже старатися, аби виправдати всі сподівання. Більше того, у очах трупи такий запал, якого давно не доводилося бачити, навіть попри те, що репетиції проходять у холодних приміщеннях.

Журналіст газети «Наш Хуст» поспілкувався з очільником театру Василем Снітаром і поцікавився, чи готові хустяни до такого щастя – мати професійний театр, та ще й обласного рівня.

«Чи щоразу зриватимемо аншлаги – поки що не знаю, – наголошує пан Василь. – Але з того, що нам відомо, можу сказати, що хустяни мені постійно говорять, що неабияк раді тому, що ми заслужено повернули собі звання театрального міста. Адже свого часу Хуст мав «Нову Сцену» – колишній драматичний театр, тепер же у нас є Закарпатський обласний театр драми та комедії».

Слід зазначити, що Хуст дійсно має славну театральну історію. Перший на території сучасного Закарпаття український театр відкрився в Ужгороді 15 січня 1921 року під назвою «Руський театр товариства «Просвіта». А от другим після нього став пластовий театр «Нова Сцена» у Хусті, який проіснував 5 років – із 1934 по 1939 рік – та отримав звання державного театру у Карпатській Україні. Співзасновниками були брати Шерегії – Євген і Юрій-Августин, а також Микола Аркас (молодший).

Чому хустські театрали вирішили дебютувати з “Наталкою Полтавкою”? Як планують вирішувати питання з костюмами? Які плани на перспективу?

Дізнайтеся більше! Читайте про  театральні  будні у свіжому номері газети «Наш Хуст». Купуйте свіжий номер у кіосках або передплачуйте на своїй пошті!

mediakhust.net

Прокоментуй!

(Required)
(Required, will not be published)