Що робив Бетлен у Хусті?

Габор Бетлен (угор. Bethlen Gábor) — князь Трансильванії, король Угорщини, герцог Опольський, ватажок анти-Габсбурзького повстання в Угорському королівстві.

Він проводив політику зміцнення князівської влади, створив постійну армію, був хорошим дипломатом,  брав участь у початкових фазах Тридцятилітньої війни на боці протестантів.

Його  знають як мудрого політичного діяча, який шляхом компромісів, часом навіть жорстких дій завжди відстоював національну свідомість свого народу.

Але яке відношення мав угорський правитель  до закарпатського Хуста?

Із історичних джерел відомо, що  у 1617 році за 20000 форінтів він продав Хуст своєму брату Іштвану, який був володарем фортеці  до 1648 року  і навіть  заради неї  пожертвував своїми домаганнями на титул трансільванського князя.

Та чи бував Габор Бетлен  у місті над Тисою? Скоріш за все, що так, тим більше враховуючи, що правитель любив допомагати протестантським церквам.

«З першої половини 1600 року на чолі протестантської громади стає сім’я Бетлен. Граф Бетлен Іштван у 1638 р. на гроші свого брата-князя реконструює церкву. 1699 року побудували чотири вежі на даху, які стали взірцем сьогоднішніх веж, реставрованих у 2001 р. Значна внутрішня перебудова церкви проведена протягом 1774-1783 рр. Саме тоді зроблено різану кам’яну підлогу (до речі, вона збереглася до сьогодні), місця для сидіння, розташований у північній частині верхній ярус і корону собору», — пише Михайло Бізонич у книзі «Хуст у старовинній листівці».

Тобто, Інштван Бетлен проводив реконструкцію костелу в Хусті за гроші брата Габора.

Крім того, у 1640 р. він подарував Єлизаветинському костелу срібний кубок та чашу. Для нього це було такою ж дрібницею, як нині угорським політикам дарувати якійсь хустській чи вишківській школі ноутбук,  але про той вчинок  вдячні реформатори згадують досі.

mediakhust.net

Прокоментуй!

(Required)
(Required, will not be published)