Ніч перед Хеллувіном: дині, павучки та привиди хустської умілиці

Хоч Хелловін – свято і не наше, але в нас до нього також готуються… особливо діти. Ніч напередодні Дня  всіх святих дозволяє насолодитися страхіттями у всіх значеннях слова. А лякати інших – і цікаво, і приємно. Можливо, саме через це краяни й перейняли американську традицію. Хоча в той же час і противників у Хеловвіну багато, адже свято має язичницьке коріння. Але мова зараз не про звичаї, а про атрибутику… а точніше про умілицю, яка своїми руками творить справні дива.

Подушки з крилами та комахи з пряжі

Про майстриню хенд-мейду Еріку Ерфан-Ракушинець уже писав «Наш Хуст». Хустянка виготовляє з підручних матеріалів різноманітні сувеніри, шиє подушки з ароматизованими наповнювачами та добре знається на різних видах рукоділля.

-Я змалечку любила шити і в’язати. Маю в доробку чимало в’язаних іграшок, скажімо,  ляльок-монстриків, різних павучків відьмочок, дині тощо. Ділиться думками пані Еріка. – Вперше взяла спиці до рук ще до початку навчання у школі. Мені завжди подобалося творчо реалізовувати фантазії. От, наприклад, починає людина робити виріб і під час роботи з’являються нові ідеї, а на речі – нові деталі. Так поступово робота набуває довершеного вигляду. Двох однакових сувенірів, між іншим, ніколи не виходить, бо  хенд-мейд – не конвеєрна праця. Тут у все потрібно вкладати і вміння, і душу.

Хоч хустська умілиця і працює переважно задля власної утіхи, та знайомі замовляють у неї деякі роботи. А сувеніри майстрині є не тільки в Україні, але й у Чехії, Словаччині, Польщі, Угорщині, США, Франції, Ізраїлі, Німеччині та в інших країнах.

-Мої сини вже студенти, їм іграшки до Дня всіх святих не потрібні. Але й у знайомих є діти, тож вони просять зробити для них щось неординарне, – зізнається майстриня. – Комусь подобаються привиди з тканини, комусь комахи із пряжі, комусь – дині з лоскутків… А хтось хоче подушку з крилами…  І це – дуже цікаво… втілювати в реальність фантазії інших.

Творча людина творча у всьому

Серед строкатої колекції виробів Еріки Ерфан-Ракушинець багато різних справді неординарних робіт. Скажімо, топіарії, оздоблені кажанами з кави, або воронами, чи із жовтим осіннім листям…

-Скелетів не роблю. Страховиськ не люблю. Мої роботи мирного характеру. Хоча розумію, що на Хелловін люблять страшити інших, – розповідає майстриня. – Основні матеріали, які використовую в роботі – це нитки та тканина. Також потрібні металеві джгутики, інколи – ґудзики, клей, синтетичний наповнювач і звичайнісінька голка.

Особливо кумедними у хустянки виходять коти. Їх у неї багато…

-Серед моїх найбільших робіт метровий котисько, найменшою є також кількасантиметрова домашня тваринка… Кішки цікаві у усіх варіаціях і вони подобаються людям у всі пори року, незалежно від свят.

Надзвичайно цікавими в майстрині є й спеціальні віночки із листочками та з фігурками різних тварин. До речі,  на одну роботу пані Еріка витрачає до двох годин часу, однак над деякими їй доводиться працювати тижнями.

-Хенд-мейд заспокоює, дозволяє розслабитись, відключитись від світу. Тому відлік часу ніби втрачається. – запевняє жінка. – Єдине, що гальмує виробничий процес – інколи відсутність матеріалів вдома. Тож часто замовляю окремі деталі через Інтернет. Крім того, часом композиція є складною, багатошаровою, що також впливає на те, скільки часу доводиться чаклувати над сувеніром.

Також пані Еріка охоче ділитися секретами виготовлен6ня виробів, демонструє окремі з них.

-Зазвичай, вдома маю 2-3 роботи, інші – забирають. Працюю переважно під музику, це – створює особливу піднесену атмосферу, неабияк покращує настрій. Між іншим, за фахом я – музикант. Улюблених композицій у мене немає,  всі вони милі серцю по-своєму… проте коли робота готова, забуваю про неї і одразу починаю думати про іншу, нову… Працюю найчастіше вночі, тоді спокійно і з’являється додаткове натхнення, – розповідає майстриня. – А Хелловін я не сприймаю як щось на кшталт зомбі-параду чи  балу духів… для більшості закарпатців День усіх святих – це свято, коли йдуть на цвинтар і запалюють свічки за упокій душ рідних. Проте якщо хтось хоче розважатися: будь ласка… Нині Хелловін відзначають у багатьох країнах Європи, не тільки у США… у окремих свято трактується, як у нас – Покрови. Між іншим, у древніх кельтів витоки свята були саме такого характеру, а страхітливі персонажі використовувалися лише в якості доповнення, адже одягнені в шкури диких тварин люди гасили в оселях вогнища і намагалися своїм виглядом відлягати злі сили. Тому досі елементи страшилок користуються перед Хелловіном неабияким попитом… навіть у нас.

У майбутньому Еріка Ерфан-Ракушинець мріє опановувати нові техніки хенд-мейду, реалізовувати себе у різних напрямках та ніколи не спинятися на досягнутому. А й справді… життя настільки багатогранне, що немає межі людському самовдосконаленню.

Марина АЛДОН

mediakhust.net

Прокоментуй!

(Required)
(Required, will not be published)