Чистий, або умивальний четвер. Традиції і прикмети

2

Чистий, або умивальний  четвер. Традиції і прикмети

Четвер перед Великоднем  у народі називають «чистим». До цього дня прийнято наводити лад як у помешканні, так і в душах. А ще – це умивальний день безпосередньо пов’язаний із водою, адже що краще очищає, ніж живильна волога…

Колись наші предки ще зі сходом сонця чистили в стайнях, коморах, на подвір’ї, в хатах, аби на Великдень усе було гарним і святковим.  Господарі збирали в садах листя та бур’яни, спалювали непотріб, аби вогонь «очистив» обійстя від лих і неврожаю. При цьому селяни промовляли:
«Смерте, смерте, іди на ліси, іди на безвість, іди на моря. І ти, морозе, великий і лисий, не приходь до нас із своєї комори. Смерть з морозом танцювала, танцювала і співала, і за море почвалала!»

Також колись вірили, що в Чистий четвер, до світання ворони купали пташенят у річках. Тож щоб цілий рік бути здоровим, треба було скупатися до сходу сонця, випередивши небесне птаство. При цьому слід було набрати води і вилити її на перехрестя, сказавши: «Щоб там усе лихо зоставалося», або:
«Господи, Ісусе Христе! Перехресна дорого! Дай, Боже, здоров’я в ручки, в ніжки і в живіт трішки».

Дехто в цей день навіть боявся з дому виходити, аби на перехресті «недуга не причепилася».

Крім того, у Чистий четвер стригли дітей, вірячи що їх не буде боліти голова і не випадатиме волосся.

А ще сіль, зібрана по жменьці кожним зі членів родини докупи, зберігалася протягом цілого року. Наші предки були переконані, що посоливши нею їжу, можна подолати всі хвороби.

Звичайно, вірити чи ні у ці повір’я – справа особиста. Головне – справді очистити душу від образ та поганих думок.

mediakhust.net

 

Прокоментуй!

(Required)
(Required, will not be published)