Орнаменти предків липчанської майстрині відомі навіть за океаном

4

Орнаменти предків липчанської майстрині відомі навіть за океаном

У майже 90-річному віці Ганна Курта все ще любить проводити час на унікальним ткацьким верстатом. А пристроїв для килимарства у жінки аж два. Розквартировані вони у окремому приміщенні, де ґаздиня порається з унікальними витворами навіть без окулярів. Кімната для роботи нагадує справжній музей народних промислів і ремесел, у якій весь реманент раритетний…
Життя – як килим, килим – наче пісня
Рукотворні дива пані Ганни хоч і ніколи не експонувалися в галереях та музеях, однак сьогодні оздоблюють приватні колекції туристів із Європи, США, Канади та інших куточків світу…
Звичайна, на перший погляд, сивочола бабуся, із висоти прожитих років знає багато цікавих історій. Вона із особливою мудрістю розповідає про традиції, обряди та ремесла предків. Утім є в ній іще дещо особливе – орнаменти для своїх килимків та гобеленів умілиця придумує сама, ретельно підбираючи нитки та відраховуючи виткані рядки, ніби малюючи абстрактні композиції із химерними фігурами.

5
-Вдома у батьків верстат був, але в дитинстві якогось захвату величезний агрегат не викликав. Почала я ткати уже дорослою, сорок років тому, – каже 87-річна жінка. – Тонкощів ремесла навчила мене майстриня з Косова. Після того, як опанувала ткацтво, почала їздити всією областю, передаючи досвід іншим і проводячи з молоддю майстер-класи. Загалом вважаю, що нащадки повинні отримати від нас, старших, не лише матеріальний, але й духовний спадок, у тому числі знання. Тож усьому, що вмію, я навчила й онучку Людмилу. Сподіваюся, правнучка Кіра також продовжить сімейну традицію.
Ганна Курта охоче демонструє, як працює верстат, протягуючи у спеціальні отвори нитки. Її мозолясті руки із вправністю чаклують над майбутнім панно, а грубувата дерев’яна конструкція слухняно підкоряється «наказам» жінки…
Робота, що лікує
Є у Ганни Курти і ексклюзивна скриня, як у Наталки Полтавки Котляревського, і ліжники, джерги, килимки та багатометрові сувої тканини… на підлозі та на диванах, як у казці про веретено…
-Дуже важливо, щоб витвір нагадував не однотонне простирадло, а оздоблений візерунками рушник… Звичайно, над узорами слід ретельно потрудитись, деколи треба робити складні математичні розрахунки, але результат того вартий, – усміхається старенька. – За роботою і проблеми якось забуваються, і відчувається справжній приплив сил. Не дарма кажуть, що праця – найкращий лікар від усіх недуг та негараздів.
У орнаменталістиці липчанської умілиці хоч і переважають геометричні абстрактні мотиви, однак створює жінка на полотні і флористичні узори.
– Використовую, як правило, червоні, сірі, жовті і зелені барви, протне найбільше люблю блакитний колір. Часом здається, що на підлозі лежить не килимок, а клаптик неба. «Малюю» нитками і тварин, і квіти, і фантастичних істот, якось створила навіть ціле «зоряне» полотно, утім найчастіше надаю перевагу декоративним узорам, – запевняє пані Ганна.

8
Загалом, зі слів умілиці, вона створила кілька тисяч домотканих виробів, точну кількість робіт навіть назвати не може.
Берегиня старожитностей
Є у колекції липчанки і чимало ужиткових речей із вовни.
-Шесть потребує спеціального обробітку. Спочатку натуральні волокна потрібно ретельно вимочити, далі відбілити, пофарбувати, розчесати і лише відтак можна приступати до прядіння, – розповідає бабуся. – А вже аби виткати із вовни щось гарне і корисне, на верстат потрібно зачепити тонкі і міцні основні нитки, а пухку кольорову пряжу човником пропусти поміж основу. Після всіх приготувань, усього за добу можна зробити, скажімо, ліжник, правда, при цьому ткати потрібно безперервно – з ранку до вечора. Над килимком же доводиться потрудитись інколи навіть тиждень.
Утім раціональна ґаздиня умудряється виготовляти дивовижні речі навіть зі старого непотребу. Між іншим, «клаптева» техніка нині користується величезною популярністю у дизайнерів.
-Колись селяни жили дуже бідно, тож доводилось економити на всьому. Можливо, саме тоді жінки додумалися ткати джерги із ганчірок. Кажуть, що зараз із таких виробів шиють сумки та верхній одяг. Отже, щоб зробити «клаптевий» килимок, треба порізати на смужки речі, які вже вийшли зі вжитку, скажімо, постільну білизну, сукні, сорочки. Бажано, щоб вони були різнокольоровими, аби можна було «вималювати» якесь цікаве зображення, – ділиться знаннями пані Ганна. – А далі все за традиційною технікою, головне – не боятись експериментувати.
Ексклюзивні вироби Ганни Курти, ніби маленькі шматочки світової мозаїки, адже кожна нитка в них зігріта теплом працьовитих рук майстрині… Хазяйновита липчанка справді вміє «оживити» нікому не потрібні речі, і як істинна берегиня старожитностей, за роботою наспівує закарпатські народні пісні, бо так, як переконана умілиця, речі «заряджаються» особливою позитивною енергетикою.
Марина АЛДОН

 

mediakhust.net

Прокоментуй!

(Required)
(Required, will not be published)