Історія «над головою»: балкони Хуста

3

Історія «над головою»: балкони Хуста

Кожне місто має свої «родзинки». У тому числі – архітектурні. Найбільше «будівельних» слідів на мапі Хуста залишила по собі Чехословацька влада – це цілі мікрорайони, адмінустанови, школи… їхня велич та краса зачаровують як місцевих мешканців, так і туристів до сьогодні. Однак цього разу ми поговоримо про балкони. Не просто – навісні конструкції, які є своєрідними сходинками поміж небом і землею, а про відомі балкони, які залишили слід у історії населеного пункту.
«Масариківіські лоджії»
На будиночках Чеського містечка, зведених у 1924-1925 рр. за проектом празького архітектора-функционалиста І. Фрайвальда балконів небагато, точніше, є вони лише на кількох спорудах. А загалом зводились ошатні двоповерхові котеджі в ті часи, перш за все, як житло для службовців та офіцерів. Зодчі використовували в будівельному процесі традиційні місцеві матеріали – дерево, камінь, піщано-гравійну суміш і керамічне покриття. Зараз Масарикова колонія (від імені тогочасного президента Чехословаччини), на жаль, у дуже занедбаному стані. Однак у цьому році планується реконструкція кварталу.

5
Слід зазначити, що за 20 років правління Чехословаччина звела в місті над Тисою 800 будинків. Було збудовано окружний дім, окружну лікарню, гімназію, ювілейну чеську школу, крайовий суд та навіть казино для офіцерів… Серед старих документів, у контрактах фірми «Фрейвайльд і Богм», яка виграла тендер на розбудову міста, написано, що у Хусті мали збудувати ще й дім для медичної страхової служби та новий «Слов’янський дім» (тобто заклад культури з кінозалом, рестораном). Проте цьому зашкодила криза 30-х, а згодом — війна.
«Трибуна» Волошина
Адмінкорпус Хустської міської ради – теж побудований чехами. Балкон, на який зараз можна вийти з кабінету управління культури, молоді і спорту, колись дуже любив президент Карпатської України Августин Волошин. Власне, він і жив у кімнаті, у якій нині квартирує управління культури. Навіть одну зі своїх знаменитих промов Волошин виголосив перед краянами саме з цього балкону.

1
Тісна, але довга і доволі затишна архітектурна конструкція відкриває перед очима панораму на вулицю 900-річчя Хуста. Видно з балкону і Єлизаветинський костел та частину вулиці Пирогова. У ті часи, коли будівель було менше, оглядність, звісно, була кращою.

2
«Тримається» балкон» на двох колонах, прямо над центральним входом. Посередині його корпусу встановлено головний символ міста над Тисою – герб, а над ним красується електронний годинник. З двох сторін на ньому закріплено прапори – Хуста та Євросоюзу. Між іншим, саме на цьому балконі у 1991 році було встановлено прапор України (один з перших в державі), а під час Євромайдану – прапор Євросоюзу (Хуст – перше в країні місто, над міською радою якого було встановлено знамено ЄС).

6
Ще один відомий балкон знаходиться на сучасній будівлі Хустського професійного ліцею сфери послуг. Там колись знаходився штаб Карпатської Січі – національної армії Карпатської України.
Ресторанна вишуканість
Кажуть, що свого часу у готелі «Коруна», який нині відроджено, зупинялися такі відомі українські письменники як Олександр Олесь, Улас Самчук, Олег Ольжич, які за часів Карпатської України справді жили у місті над Тисою. Правда, із балконів закладу вони могли бачити тогочасне місто з усіма його принадами зовсім не таким, яким воно є сьогодні…
Слід зазначити, що архітектурний комплекс, до якого наразі входить готель «Хуст» та й власне, відроджена «Корона», було зведено також чехами на початку минулого сторіччя. У закладі зупинялися як посли, так і діячі культури, мистецтва, інтелігенція. Номери з балконами вважались найдорожчими. Уже за радянських часів, у 1972 році, у закладі трапилась пожежа. Установу хоч і було відреставровано, та вона втратила попередній шарм. Із новою назвою «Верховина» пропрацювала аж до 2002 року. У минулому році комплекс отримав «друге дихання».

4
Нині ресторан «Корона» та готель «Хуст» є справжньою окрасою архітектурного ансамблю міста, а балкони доповнюють стиль «ретро» і втішають погляд скромною красою. Між іншим, готель досі є не приватною, а комунальною власністю міста.
Замість післямови…
Є в Хусті й інші балкони… і немало. Частина з них у жалюгідному стані, просто, як кажуть, «дишуть на ладан». Однак є й чимало нових, гарних, сучасних, або навіть старовинних, але впорядкованих і ошатних. Звичайно, їхній стан нерідко свідчить про ставлення господарів до свого ж житла. Однак, враховуючи реалії сьогодення, деколи привести балкон до ладу краянам заважає банальна причина – відсутність коштів.

mediakhust.net

Прокоментуй!

(Required)
(Required, will not be published)