Хуст – місто велосипедистів?
Хуст – місто велосипедистів?
Унікальні світлини двоколісного транспорту мешканці міста час від часу оприлюднюють у спільнотах у соцмережі Фейсбук. Це і фото з сімейних архівів, і скан-копії з книжок. Найстарішим знімкам більше сотні років. Окремі з них датовані 1900 роком, деякі 1939-1945роками. Є й більш сучасні, зняті вже у 1960-х роках.
Слід зазначити, що появою на світ велосипеда ми можемо завдячувати геніальному конструктору і митцю Леонардо да Вінчі. Саме він ще у ХV сторіччі зробив креслення неординарної конструкції з колесами для самостійного переміщення. Однак масового розповсюдження велосипеди отримали аж у ХІХ сторіччі.
Але ще раніше, у 1761 році, стельмах Міхаель Каслер змайстрував саморобний пристрій для переміщення і навіть проїхав на ньому цілих два кілометри. Важив його «залізний» (а точніше – дерев’яний) «кінь» приблизно 125 кілограмів.
Проте офіційно досі «батьком» велосипеда вважається Ернест Мішо, а його механізм, змайстрований 1861 році – першим прототипом сучасного ровера.
Що ж стосується Закарпаття, то з фотографій видно, що велосипедами краяни користувалися часто. У той час мали місце ще й кінні екіпажі. Однак вже багато хто їздив і автомобілями. На окремих знімках видно навіть велосипедистів на поромі через Тису. Велосипеди можна помітити і біля «танків», що свідчить про те, що двоколісним транспортом не нехтували ні прості мешканці міста, ні військові. Навіть жандарми на одному з фото позують поруч із велосипедами.
Утім, що цікаво, переважно «кермували» закарпатськими «біциглями» чоловіки. На старих знімках ніде не «закарбовано» жінок, які б їздили на велосипедах (на одній з фотографій, жінка, правда, стоїть поруч із велосипедом, але, скоріш за все, когось чекає). Можливо, серед представниць слабкої статі вважалося неетичним чи некультурним їздити «верхи» на ровері.
У той же час на одній зі світлин видно цілу колону велосипедистів, що пересувається сучасною вулицю Волошина. Невже велопробіги були популярними в Закарпатті навіть сторіччя тому?
Між іншим, зі слів старожилів, потрапили до нас «двоколісні машини» із Угорщини та Чехії. Мали їх спочатку тільки найзаможніші. І лише потім, коли ціна на велосипеди стала доступною, транспортні засоби набули масового поширення. Користуються попитом серед краян ровери і сьогодні, особливо серед молоді та серед прихильників здорового способу життя.