Громада Хуста вкотре піднімає питання стихійної торгівлі

3

Громада Хуста вкотре піднімає питання стихійної торгівлі

Не встигли будівельники завершити реконструкцію вулиць Рєпіна та Карпатскої Січі, як їх заполонили крамом вуличні продавці. Хоча питання несанкціонованої торгівлі вже неодноразово піднімалося громадськістю міста, навіть спільно з правоохоронцями кілька разів проводились рейди, однак викорінити проблему чи б то змінити менталітет краян поки що так і не вдалося.
Бізнес на тротуарі
Днями в одній із соцмереж активісти ГО «Фойта» вкотре підняли питання продажу продуктів харчування та іншого товару посеред оновленого центру.
-Кілька разів ми ініціювали рейди, відводили продавців на продуктовий ринок, аби показати, що вільні місця є, однак за кілька хвилин вони знову повертались на попереднє місце «дислокації» і намагалися збути крам із бруківки. Також ми проводили просвітницьку роботу серед покупців, виготовляли інформаційні буклети про те, якими захворюваннями можна заразитись, купуючи той же сир із брудної землі. Утім, як кажуть «а віз і нині там». Нам не байдуже, у якому місті ми живемо і яким воно є у плані естетики, адже зараз справді Хуст став гарним, затишним, ошатним, але стихійні торговці своїми торбами та сміттям, яке залишають по собі псують всю цю красу, – зазначив очільник ГО «Фойта» Іван Куделя.
-Зараз до нашого міста хлинули туристи. У зимову пору в Шаяні багато відпочивальників. Утім якими будуть їхні враження про Хуст, який заполонила стихійна торгівля, – наголосив інший активіст Микола Барзул.
Критично висловлюються щодо торгівлі із бруківки і інші краяни.
-Звичайно, продають ці люди не від хорошого життя і заможними назвати їх не можна. Однак, на жаль, їм наплювати на наше місто, бо цікавить їх лише те, як найшвидше і дорожче продати свою продукцію, – запевнив Євген Яновський.
-Цікаво, а хтось пробував написати заяву в міліцію на цих людей, що порушують правила благоустрою, правила торгівлі, також санітарні норми? Цікаво, а хто знає що може саме так протидіяти цій стихійній торгівлі? Цікаво, хто знає, що продавці мають пред’явити документи поліції для встановлення особи? А за їхньої відсутності правоохоронець має право доставити порушника до міськвідділу поліції, для з’ясування особи, – підкреслив інший мешканець міста Ярослав Тарканій.
До речі, саме на прийом до головного поліціанта і вирішили навідатись небайдужі мешканці міста разом з представниками ЗМІ.
Штрафи: карати не можна помилувати
Зі слів начальника Хустського відділу поліції Володимира Щадея, правоохоронці можуть виділяти для рейдів 2-3 години на добу, але для реального результату потрібно створювати спеціальні комісії.
-Сама поліція не може зробити нічого. Ми повинні підключити до роботи представників органів місцевого самоврядування, санепідемстанцію, податкову. Переконаний, що якщо є ринок, торгівля повинна здійснюватися там. На порушників ми будемо складати адміністративні протоколи. Потрібно діяти у рамках законодавства. Конфісковувати товар ми не маємо права, це в компетенції тільки суду. Проте можемо вилучити крам і направити справи до судових органів для розгляду. Але в той же час нам не вистачає працівників для постійного проведення рейдів, адже крім торгівлі, у нас скоюються і інші правопорушення, – заявив пан Володимир.
Як зауважили під час зустрічі з начальником поліції Ростислав Роман та Іван Куделя, на вулицях міста торгують не лише старенькі бабці, але й молодь і, між іншим, серед краму є не тільки городина та молочна продукція, але й шкарпетки та піротехнічні засоби.
Очільник поліції пояснив, що робота у цьому напрямку ведеться і вибухонебезпечні речовини мають право продавати лише ті торговельні точки, у яких є відповідна ліцензія, усіх же інших, якщо поліціанти виявлять заборонений крам, штрафуватимуть.
Підняли громадські активісти й питання міняйл, а також цікавились, чи допомогла б муніципальна поліція побороти несанкціоновану торгівлю в Хусті, на що Володимир Щадей відповів, що створювати подібний правоохоронний орган лише у компетенції міської ради, однак поліція готова до співпраці.
З питання сприяння подоланню стихійної торгівлі ініціативна група вирішила звернутись і до мерії Хуста. Слід зазначити, що хоча розганяти вуличних крамарів не в компетенції чиновників, та ще раніше міський голова домовився із власниками ринків про виділення безкоштовних торговельних місць для крамарів. Однак навіть такі компромісні кроки не допомогли подолати багаторічну проблему. Тому активісти обіцяють і надалі боротись із несанкціонованим «базаром» у середмісті усіма можливими і законними шляхами.
Можливий вихід – муніципальна варта
У свою чергу, очільник Хуста Володимир Кащук має намір «боротися» з незаконослухняними крамарями за допомогою нової служби.
-Мало зробити гарний, ошатний центр, викласти хорошу бруківку, облаштувати естетично привабливі газони, за рік-два усе це можна занедбати, – наголосив пан Володимир. – Для мене питання несанкціонованої торгівлі є принциповим, адже щойно було встановлено на вулиці Карпатської Січі нові лавиці, як мешканці Іршавщини і Виноградівщини почали там вести активну бізнес-діяльність. Такі дії є недопустимими.
Крім того, зі слів Хустського міського голови, муніципальна варта займатиметься й питанням патрулювання вулиць, контролем за прибиранням прибудинкових територій.
– Муніципальна варта перевірятиме дотримання правил благоустрою та санітарних норм у Хусті. Тобто, якщо перед приватним будинком лежать сміттєві кучугури чи тривалий час зберігаються будівельні матеріали, то працівники мають право підійти до господаря і попросити його прибрати. У випадку, якщо через певний час після попередження ґазда не прибере територію, його мають право оштрафувати,склавши відповідні протоколи, на основі яких адміністративна комісія притягатиме неохайних краян до відповідальності, – зазначив Володимир Кащук. – Проте, це – остання фаза і, сподіваюся, до матеріальних стягнень справа не дійде. Але, гадаю, що як і в хаті порядної господині повинно бути чисто, так і перед домоволодіннями хустських господарів має бути порядок. Вулиця ж – це спільна власність усіх містян, а не окремої людини.
Тож, сподіватимемося, що найближчим часом у Хусті питання несанкціонованої торгівлі таки втратить актуальність. І дуже хочеться вірити, що муніципальна варта стане справді потрібною й дієвою структурою для міста.
Марина АЛДОН

“Наш Хуст”

mediakhust.net

Прокоментуй!

(Required)
(Required, will not be published)