Водохрещенські купання: екстремальні розваги чи загартовування організму?

7

Водохрещенські купання: екстремальні розваги чи загартовування організму?

Існує багато звичаїв, обрядів та повір’їв, пов’язаних зі святом Хрещення Господнього. З давніх-давен наші предки вірили в те, що вода має пам’ять, може очищати та лікувати душу й тіло. Тож і не дивно, що досі 19 січня міські пляжі переповнені охочими зануритись у крижану купіль.
Моржування, як стиль життя
Нині акції, спрямовані на пропагування здорового способу життя набувають усе більшої популярності, а нетрадиційна медицина стає доволі потужною альтернативою консервативним методам лікування різних недуг. Тож і не дивно, що 19 січня, незважаючи на те, що цей день не є державним вихідним, річки, наче влітку, переповнені «купальщиками».
-Уперше я спробував себе у моржуванні саме на Водохреща, – каже хустянин, член Української асоціації фахівців з фізичної терапії, спеціаліст із фізичної реабілітації Андрій Козир. – Тоді я ще був студентом п’ятого курсу факультету здоров’я людини і туризму Львівського державного університету фізичної культури. Між моїми однокурсниками було чимало охочих відчути «крижаний» драйв, тож ризикнув і я. Відтоді минуло багато років, та своє «адреналінове» захоплення не полишаю й сьогодні, навпаки, залучаю до активних занять зимовим купанням друзів та знайомих. Рідні та дружина підтримують, правда, поки що не моржують.
Утім дехто приводить на річку і дітей, і навіть немолодих батьків.
-Загартовуюся ще з літа. Зараз занурююсь у холодну воду кожен другий день. Якщо не йду до водойми, то приймаю холодний душ вдома, – стверджує 72-річний краянин Павло Сабов. – Раніше часто хворів, а тепер відчуваю себе набагато енергійнішим, здоровішим і молодшим.
Слід зазначити, що до Водохрещенських свят за традицією, на узбережжі річки Ріка хустські моржі влаштовують справжні народні гуляння та гаряче чаювання. Отже, зігрітись після крижаної містерії можуть усі бажаючі.
«Христос хрещається – в ріці Йордані!»
Духівники хоч і переконують, що на Водохреща вода має особливу силу, але застерігають краян від проведення магічних обрядів.

8
-Очищення має бути, у першу чергу, духовним. Не обов’язково пірнати, щоб змити із серця образи, негатив, зло, – ділиться думками духівник о. Павло. – У той же час, вода Йордану має велике значення, адже колись, саме після прийняття сили Духа Святого через хрещення, Христос почав проповідувати людям Слово Господнє. Тому не потрібно перетворювати свято на водяне шоу, у нього набагато глибший зміст. Найкраще помолитися, висповідатися, причаститися. Бо замало просто випити води, чи умитись нею. Для чого лікувати щось одне і водночас не дбати про інше.
Утім… ті, хто на власній практиці досліджують вплив води на самопочуття, запевняють, що 19 січня вода має справді особливу силу, оскільки на неї впливають елекромагнітні поля Землі, Сонця, Місяця та інших космічних тіл, які в цей день стають сильнішими у декілька разів.
-Не дарма в усній народній творчості так багато казок про живу і мертву воду. Природна речовина, яка передає і зберігає інформацію, може позитивно чи негативно впливати на людину, – каже хустський фітотерапевт Василь Пойда. – Однак лізти за здоров’ям у ополонку потрібно дуже обережно, бо купання у холодній воді є стресом і якщо самопочуття не є ідеальним, краще не купатись. Дебют на Йордана для непідготовленої людини може закінчитися у кращому разі застудою, а в гіршому – зупинкою серця від надміру емоцій. Спиртне також може тільки нашкодити. А тим, хто усе ж хоче відчути чудодійну силу водохрещенської купелі, головне – не боятися і для безпеки подбати про компанію однодумців.
До речі, більшість прихильників гострих відчуттів не настільки переймаються безпосередньо здоров’ям, як прагнуть відчути радість перемоги над собою. Можливо, саме цей тріумф і робить ефект моржування настільки популярним у сучасному світі.
Та як би там не було, а без віри жодні водні процедури не можуть принести бажаної користі для організму, природа хоча й здатна підживлювати людину енергією, проте її сили слід використовувати обмірковано.
Марина АЛДОН
«Наш Хуст»

mediakhust.net

Прокоментуй!

(Required)
(Required, will not be published)