На Хустщині Водохреща святкують по-особливому

2

На Хустщині Водохреща святкують по-особливому

Здається, кожен куточок Закарпаття має власні автентичні традиції. І найбільше вони виявляються під час відзначень різноманітних свят календарно-обрядового циклу.
Зокрема, у Ізі Богоявлення відзначають дуже колоритно і цікаво. Тут вірять, що Йорданська вода зберігає унікальні властивості протягом цілого року і може зцілювати не тільки тіло, але й душу.
-У нас дуже багато «моржів», особливо серед молоді. Усе більше охочих спробувати крижаний драйв і почати вести здоровий спосіб життя, – каже мешканець Ізи Іван Орос. – Купаються любителі гострих відчуттів на Ріці – як у селі, так і в Хусті (в районі міського пляжу), де 19 січня збираються моржі з усього району. Звичайно, ми не прагнемо уподібнитись Ісусу, однак оздоровитись за допомогою «святої» води прагне багато хто. Кажуть, що на Водохреща у водоймах купаються навіть зірки і що живильна рідина отримує з космосу унікальну енергетику, яка наповнює людський організм силою.
Розпочинається у Ізі святкування традиційно з молитви. Слід зазначити, що Йордан у селі є ще й своєрідним Днем миру.
– 19 січня усі – від малого до великого ідуть святити воду, яка неодмінно повинна бути в кожній хаті, адже захищає господарство від злих сил. Також її дають пити важкохворим, нею окроплюють домівки, хліви, навіть домашніх тварин. Служба відбувається як у церкві, так і на березі річки, – каже інша ізянка Віра Вучкан. – А от молодь на Водохреща пускає вздовж течії річки плаваючі запалені свічки. Це – дивовижне захоплююче видовище, яке і умиротворяє, і заспокоює нерви, і зачаровує… Не дарма народна мудрість стверджує, що на воду і вогонь можна дивитись безкінечно і що з поєднання води та вогню постало синьо-жовте дерево світу… Між іншим, схоже на наш державний прапор.

3
До речі, на Богоявлення у Ізі діти запускають у повітря білих голубів, а дорослі моляться за мир.
Цікаво, що протягом багатьох сторіч мешканці села, що на Хустщині не зраджують традиціям, а навпаки – їхні унікальні звичаї не тільки не забуваються, але й із кожним роком примножуються.

Марина АЛДОН

mediakhust.net

Прокоментуй!

(Required)
(Required, will not be published)