Як народжуються і чому не старіють книги….

2

Як народжуються і чому не старіють книги….

Книга – вічне джерело знань. Як і людина, книга має свої етнічні корені, свій день народження, свій дім, своє місце в тому домі, своїх прихильників, гостей і опонентів…
В просторі і часі книга охоплює всі аспекти людського життя. Вона фундатор науки, енциклопедія знань, епіцентр історії, феномен теорії і практики, ідеї, своєрідний патріот рідного краю.
Книга також активний живчик національної ідеї, поглядів у майбутнє, а найчастіше найкращий порадник у житті людини.
Мережа бібліотечного дому нашого міста і району в якому живуть книги досить розширена. Окрім державних бібліотек на теренах Хустщини діють шкільні відомчі та бібліотеки навчальних закладів.
В минулі радянські часи, кожна бібліотека розглядалася як ідеологічна установа а більшість книг як засіб пропаганди радянського способу життя, всіма формами і методами спряти комуністичному вихованню трудящих. Радянська ідеологія канула у безповоротне минуле, бібліотеки і окремі книги залашилися, і життя продовжується. Почалися пошуки, нових форм і методів піднесення книги як такої у сучасному суспільному житті, поскільки компютеризація та інтернет розпочали широкомасштабний наступ на основне джерело знань, до якого ми звикли із дитинства – книгу! Та книги не вмирають, а народжують ще і ще, займаючи своє місце в бібліотечному домі.
Для працівників Хустської центральної міської бібліотеки (директор Курденко Вікторія Петрівна) робота з пропаганди книги – є на першому місці.
Маючи у бібліотечному фонді 37542 примірники, де широко представлені енциклопедично-довідкові видання, словники, новітня література зі історії, економіки, екології, права інших галузей знань, Вікторія Петрівна намагається поповнити книжковий фонд творами сучасних українських авторів, в тому числі закарпатських літераторів лауреатів Національної Шевченківської та інших премій. Тому, в бібліотеці впродовж тривалого часу за участю широкого громадського та читацького активу проводяться презентації нових видань.
На початку 2013 року бібліотекою було проведено презентацію книжок «Вічник» та «Горянин.Води господніх русел» мукачівського автора, уродженця нашого міста Мирослава Дочинця, в яких описано історичні події. Постійний читач бібліотеки Довганич Ю.В. поділився враженнями про прочитані книги. А перша вчителька автора романів прочитала йому свій вірш «Народний талант».
Мирослав Дочинець, відповідаючи на чисельні питання присутніх, признався, що любов до книги і творчості сталися в ході постійних в відвідувань бібліотеки. Невдовзі Мирослав Дочинець став лауреатом Шевченківської премії.
Творче спілкування читачів з автором завершилося виступами викладачів Хустської школи мистецтв у виконанні яких прозвучали музичні твори з класичної і сучасної музики.
Традиційну зустріч з літераторами виходцями з Хустщини було продовжено. На цей раз з доктором мистецтвознавства, кандидатом філологічних наук,лауреатом різних премій в літературному просторі України
Іваном Васильовичем Хлантою. В бібліотечних фондах міської бібліотеки знаходиться книги з п´ятнадцятьми назвами .
А у рідному Копашневі Іван Васильович відкрив своєрідний музей книги закарпатських авторів. Після презентації нових своїх видань, автор представив слухачам свого колегу поета-самородка, за професією художника, уродженця с. Березове Тегзу І.В., який прочитав присутнім гостросюжетні гуморески на тему сьогодення, гаряче сприйняті присутніми.
Нового емоційного забарвлення набрав літературно-музичний вечір творчості поета-хустянина Василя Білича в доробку якого 14 поетичних книг. Про життєвий і творчий шлях поета розповів Іван Хланта, головний редактор видавництва «Карпати» Борис Кушнір, народний артист України Петро Матій, який і виконав низку власних пісень на вірші В.Білича.
Традиційно на вечорі звучали і концертні номери з класичної музики. На цей раз твори Ф.Крейслера та Ф.Шопена у виконанні викладачів школи мистецтв- Вікторії Фенинець(фортепіано) та Руслана Маслея(тромбон).А учні театрального відділу(викладач Н.Гержик) прочитали вірші автора. На вечорі творчості поета були і почесні гості, міський голова Володимир Кащук та депутат обласної ради Степан Деркач, завдяки якому в бібліотеці було проведено ремонт та закуплено інвентар в тому числі піаніно.
Масовим виявився і вечір поезії лауреата Шевченківської премії 2012року поета Петра Мідянки- колишнього випускника Хустьскої школи-інтернату(тепер гімназія).
Зустріч відкрив струнний квартет «Віола» під керівництвом Хустської школи мистецтв, у виконанні якого прозвучали твори відомих світових композиторів Ф.Вівальді, М.Альбіноні, А.Дворжака.
Поет-лауреат прочитав присутнім поезії зі збірок «Вірші з поду», «40 сюжетів і гербарій» та «Луйтра в небо».
За цю збірку, власне він і отримав Шевченківську премію. Поет охоче відповів і на запитання гостей, і на цей раз, як і завжди, з переповненого залу.
Зокрема, про творчу зустріч у Булгаківському домі (м.Москва), про те, як його сприймала російська публіка та про особливості перекладу творів на іноземні мови. У співрозмові зі слухачами поет-лареат був емоційним і відкритим.Він висловив стурбованість стосовно проблеми книговидання в Україні та втрати інтересу до художнього слова у молодого покоління.Культура читання, навики читання, вважає поет, треба починати в домашніх сімейних умовах, та викликати у дитині життєвий інтерес до книги.
Нового характеру набули презентації краєзнавчої та наукової літератури. Щоб розширити рамки цієї роботи за ініціативи дирекції бібліотеки і було створено літературно-мистецьке об’єднання «Верховинська плеяда»,- куди увійшли літератори,художники,фотографи журналісти,бібліотекарі та музиканти міста та району. Мета і завдання об’єднання ,- створення повноцінних, художніх, мистецьких творів для щорічного випуску літературно-мистецького альманаху, участь у масових презентаційних заходах бібліотеки, проведення літературних конкурсів та робота з молодими авторами.
До 925 річниці Хуста бібліотекою проведено зустріч з читачами та активом на тему: «Хуст давній та сучасний» з презентацією книжки Михайла Бізонича «Хуст у старовинній листівці» та книгу вчительки Таміли Вісицької «Хуст». Серед учасників були учні Хустської ЗОШ№5 та гімназії-інтернату. З вступним словом виступила провідний бібліотекар закладу Мирослава Трофимова, а бібліограф Марина Русанюк представила книги та їх авторів.
Про історію міста над Тисою розповіла вчителька ЗОШ№5 Наталія Неметова.А відтак, учні і присутні отримали від автора презентовані книги.
Ювілейна дата 925 річчя Хуста зібрала ще одне засідання з участю літературно-мистецького об’єднання «Верховинська плеяда», бібліотечного активу та читачів.Йшлося про конкурс написання слів гімну до ювілею, на музику яку запропонував колишній хустянин Тарас Ващишин. Дискусія була тривалою…віршований текст до гімну так і не був затверджений.
На цьому засіданні поетеса-хустянка Марина Алдон(Штефуца) представила присутнім поетесу із с.Золотарево Ганну Майор, з циклом патріотичних віршів об’єднаних у книгу про події Євромайдану 2013-2014, присвячену героям «Небесної сотні».
Наступною презентацією 925- річчя Хуста розглядалися матеріали нового (третього) видання книжки М.Бізонича «Хуст в легендах» та наукової монографії кандидата мистецтвознавства Василя Андрійця «Український театр на Закарпатті у творчій спадщині Василя Гренджі-Донського».
Як завжди, масовий захід пройшов цікаво. Привітати авторів прийшов мер міста Володимир Кащук , депутат міської ради Володимир Шимоня, які висловили подяку авторам за нелегку творчу працю, пообіцяли всіляку підтримку. Окрасою вечора став виступ квартету скрипалів Хустської школи мистецтв.
Бібліотека стала рідним домом і для учнівської молоді. Традиційними стали дні під назвою «Книжковий Миколай». Уминулому році гостями бібліотеки були учні ЗОШ№1 з класними керівниками Оксаною Бабич та Марією Матьола. В основі зустрічі була розважально-пізнавальна програма з віршами, піснями та притчами про Святого Миколая. Головним атрибутом на вечорі була книга. Завдяки спонсорській допомозі Степана Деркача та Іванки Величканич, учасники, були нагороджені книжками закарпатських авторів: М.Бізонича, В.Білича, М.Дочинця. А учні подарували бібліотеці чудові ляльки-мотанки в національних костюмах, які виготовили на уроках праці зі своєю вчителькою Оксаною Бабич.
З нагоди вшанування па’яті Великого Кобзаря, було оголошено 2014 рік, роком Тараса Шевченка в Україні. Міська бібліотека разом з літературно-мистецьким об’єднанням «Верховинська плеяда» провела конкурс художнього читання творів Т.Шевченка «І возвеличимо на диво і розум наш, і наш язик…» в якому взяли участь учні середньої та старшої ланки шкіл міста і району.
На початку заходу присутні вшанували хвилиною мовчання загиблих воїнів Майдану, після чого до слова запросили всіма шанованого вчителя української мови і літератури Хустської гімназії – інтернату Христину Шкрьобинець, яка ознайомила присутніх маловідомими подробицями життя і творчості великого поета.
Конкурс читців був цікавим і приніс переможцям цінні подарунки.
Не оминають міську бібліотеку і гості нашого древнього міста. Ними стали учасники фестивалю людей з обмежиними можливостями «Долина нарцисів» з Одеського міського благодійного центру допомоги дітям із синдромом Дауна.
Про історію міста над Тисою розповіла старший науковий працівник Хустського краєзнавчого музею Світлана Дорогій, а з літературною спадщиною ознайомила провідний бібліотекар Віра Попович. Візитери висловили велику подяку за пізнавальну зустріч отримавши в подарунок на згадку про місто книжки М. Бізонича «Хуст у старовинній листівці», – яка і «помандрували» з ними в Одесу.
Наступного разу в аналогічному фестивалі « Долина нарцисів» у людей з обмеженими можливостями, учасниками були представники 16 областей України, Польщі та Греції в організації якого приймала участь Любов Яцук – керівник хустської благодійної організації «Любов». В словах учасників фестивалю, звучали слова подяки за подаровані хустянами книги про наш край та надії, що такі фестивалі в Хусті зазвичай і за участю міської бібліотеки будуть продовжуватись і надалі.
Відвідав міську бібліотеку і голова фонду А.К.Глазунова в Мюнхені, голова Історичного православного товариства в Єрусалимі – граф Микола Воронцов. Під час зустрічі поважний гість розповів про невідомі і цікаві сторінки історії нашого міста, та передав бібліотеці книги, які належали українським та російським емігрантам, що проживали в Німеччині. Бібліотека подарувала йому у відповідь книги наших земляків.
Завдяки колективу бібліотеки, книги наших закарпатських авторів почали масово «прописуватись» в книжкових та власних будинках Польщі, Італії, Австрії, Канади та США.
Це дало можливість знайомити користувачів з найбільш цікавими моментами життя бібліотеки, з експрес інформаціями про поступлення і фонди нових видань.
«Книжковий дім Хустської міської бібліотеки, що в центрі Хуста, по вул. Репіна 3. має два книжкові сховища, абонимент та читальний зал. Працює тут п´ять професіональних бібліотекарів, милих доброзичливих жінок. Очолює колектив досвічена Вікторія Петрівна Курденко, – з вищою освітою – Київського інституту культури – ініціатор: організатор – нестандартних засобів і методів бібліотечної справи.
Провідні бібліотекарі Попп Наталія Василівна – закінчила Хустське культурно – освітнє училище (1976р.), Попович Віра Юріївна – направлена на роботу по закінченню Ужгородського училища культури (1994р.), Трофимова Мирослава Василівна в бібліотеці з 1997 р., Русанюк Марина Миколаївна – бібліотекар першої категорії, випускниця Ужгородського училища культури (2011).
Окрім своїх професіональних обов´язків, колектив милих і добрих жінок взяв на себе і волонтерські обов´язки допомоги військовим АТО, збором і відправкою книжок, теплих речей, та фінансової підтримки.
У кожної з них по двоє діток, і як матері, вони хотять щоб їхні діти знали про війну тільки з написаних про нею книжок…
Книги як діти. Їм потрібна щоденна турбота, свіже, чисте повітря, тепло і світло. Вони потребують щоденних нових знайомств, як у своєму місті так і з розширенням географії помешкання.
Книги як люди. Вони старіють, зношуються розпадаються тому і вимагають щоденної уваги, підтримки, своєрідного «лікування». І всі ці «материнські» турботи і виконують їх щоденні хранителі з унікальною професією «бібліотекар».

Василь Андрійцьо

mediakhust.net

Прокоментуй!

(Required)
(Required, will not be published)