Умілець із Хуста робить для українських бійців ножі та ортопедичні пояси

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Умілець із Хуста робить для українських бійців ножі та ортопедичні пояси

Борис Олос – унікальна особистість. Незважаючи на те, що чоловік є професійним музикантом, він уміє творити дива власноруч – шиє ортопедичні пояси, майструє ударні установки, барабани і вже другий рік займається виготовленням ножів.
Серед продукції умільця – найрізноманітніші рукотворні вироби – і сувенірні, і мисливські, і побутові ріжучі інструменти. Та найдивовижніше, що майстер значну частину продукції відправляє нашим розвідникам у зону АТО.
Усе почалося з гуцульських чересів…
Поясами пан Борис займається вже 12 років. Незвичне хобі зацікавило майстра несподівано.
-У нас кожен третій має проблеми зі спиною. Тож я почав вивчати історію Закарпаття, звичаї, традиції краян, відтак зацікавився минулим гуцулів. Виявилося, що всі горяни мали один спільний елемент одягу: пояси – широкі, спеціальні смужки зі шкіри, які захищали поперек від ушкоджень та травм, – ділиться думками умілець.
Тож незабаром і сам винахідник розробив власний тип ременів.
-Загалом пошив уже стільки поясів, що не порахувати. Більше тисячі точно. Колись співпрацював із Касьяном – відомим в Україні костоправом та іншими столичними ортопедами, – зауважує Борис Олос. – Зараз, на жаль, чимало продукції у мене просто перекуповують і реалізовують у іншим областях за подвійними цінами.
Цікаво, та широкі шкіряні лікувальні ремені хустянина зараз є в багатьох країнах світу, але найбільше майстер гордиться тим, що їх одягають захисники нашої Вітчизни…
Холодна зброя для воїнів
-Чим можу, допомагаю хлопцям, які боронять українську землю. Я не хочу бути патріотом на словах, краще справою долучитися до підтримки Збройних Сил, – каже пан Борис. – Тож відправляю бійцям ножі і ортопедичні пояси, спеціальні «фіксажі» на зап’ястя. Там, далеко від рідної домівки, вони не раз стають у пригоді солдатам, а також нагадують про землю, на якій вони виросли.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Для роботи закарпатець використовує найміцніший метал. Головною умовою відбору сировини для заготовок є твердість та добротність.
– Беру саморізи, або ж продукцію німецьких заводів. Маю метал ще періоду Третього рейха, – зізнається 50-річний чоловік. – Загалом процес виготовлення дуже цікавий. Проте крім сталі, потрібні ще рукоятки, які або роблю з дерев’яної основи, або замовляю в мисливців спеціальні «ніжки козулі». Екзотичні «ручки» зараз користуються великим попитом серед колекціонерів цікавих речей. А ще – шию чохли для виробів. Шкіру беру усіляку – і баранячу, і телячу, і навіть крокодилячу.
Зі слів Бориса Олоса, зробити ніж неважко, однак без фахових знань та практики не обійтись.
-Інструменти роблять різноманітними способами, використовуючи при цьому різні метали. Можна навіть просто купити у будівельному магазині спеціальну пластину, відшліфувати її, надати потрібної форми і загострити лезо, – ділиться досвідом майстер. – Хтось переробляє старі речі, вдихаючи в них «друге життя». Утім мені цікавіше працювати над виробом, як кажуть, з нуля. До речі, рукоятка, на яку не всі звертають належну увагу – це не просто деталь, за яку ніж тримають, деколи вона – справжній витвір мистецтва. Тому не тільки на клинок повинен бути ошатним і надійним. Слід зазначити, що історія ножа налічує більше 2 мільйонів років. Перший кам’яний ріжучий пристрій став, очевидно, першим творінням людських рук. Згодом ночі почали робити зі сталі, з міді, із золота та срібла, розміри предмета побуту також були досить солідними. У стародавніх культурах ніж асоціювався з чоловічою мужністю і силою. Отож будь-якому юнакові, готувався стати мужчиною, годилося мати власний ніж, випробуваний в боях або під час полювання.
Крім енциклопедичних знань у багатьох сферах, неабиякої життєвої мудрості пан Борис зачаровує ще й хорошим почуттям гумору та акуратністю в роботі. Адже нині дуже багато магазинних ножів зроблені, м’яко кажучи, абияк, його ж вироби настільки гарні, вишукані та якісні, що навіть «придертися» немає до чого. А ще вражає оптимізм умільця і бажання приносити користь як Срібній Землі, так і Україні в цілому.
Марина АЛДОН

«Наш Хуст»

Прокоментуй!

(Required)
(Required, will not be published)