Населення стрімко біднішає: вижити не можна померти?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Населення стрімко біднішає: вижити не можна померти?

Девальваційні коливання курсу гривні, підвищення вартості комунальних платежів при стабільно низьких зарплатах та пенсіях щомісяця роблять краян все біднішими. Крім того, за прогнозами експертів, незабаром подорожчають овочі і фрукти, м’ясо, риба, кисломолочна продукція, хлібобулочні вироби.
Тепло в кредит
У цьому році державні «мужі» намагалися сконцентрувати увагу населення не на фантастичній вартості газу, а на наданні спеціальних кредитів для утеплення житла. Однак громадськість знає, що позику рано чи пізно потрібно повертати, тому не дуже охоче погоджується на співпрацю з державою… Аби замінити вікна на пластикові, чи утеплити фасад будинку, мешканці Хустщини воліють на кілька місяці їхати на чужину і важко заробляти гроші, ніж бавитись у «позичалки» з банками.
Загалом у державі станом на 1 листопада «теплих» кредитів було видано на більше ніж 800 мільйонів гривень. Утім на Хустщині подібна послуга зовсім не користується попитом і тих, хто наважився на подібний крок – одиниці.
-Ми з чоловіком купили новий енергозберігаючий котел та перекрили дах. Для цього взяли позику. Оформили на три роки. Сума чимала – майже 40 тис. гривень. Тільки за твердопаливний котел довелося викласти 25 тис. грн. Таких грошей у нас не було, але поступово, переконана, вдасться погасити, – каже хустянка Маргарита Король.
-Благі наміри чиновників, як на мене, ніщо інше, як дешевий піар. Особисто я купую щось тільки тоді, коли зберу необхідні кошти. Банки накручують відсотки. З кредитами можна взагалі й без житла зістатися, – переконаний Емеріх Попович із Вишкова.
Не надто наші краяни розраховують і на отримання субсидій, тож і не дивно, що доволі неохоче оформляють документи. Більшість населення розраховує тільки на себе і ще від літа активно запасається дровами та паливними брикетами.
Чи врятує субсидія від зубожіння?
Ще торік Кабмін широко розрекламував механізм надання державної допомоги тим, хто не має можливості сплатити повну вартість комунальних послуг. Однак далеко не всі вірять у те, що отримають компенсацію за газ та енергоносії.
Крім того, за інформацією Кабміну, найрідше а цьому році за субсидіями зверталися мешканці Одеської та Закарпатської областей. Хустяни також оформляють держдопомогу не дуже активно. Зокрема, на сьогодні у міський відділ соцдопомог звернулося 2669 краян.
-Нами розглянуто 2530 заяв. 529 із них – без звернень, тобто субсидії нараховано в автоматичному режимі, оскільки для їхнього призначення мешканці міста вже зверталися раніше. 106 хустянам від 28 лютого субсидії перераховано, 141 – відмовлено. Основною причиною відмови є подання недостовірних даних про членів сім’ї та небажання самих же власників дворогосподарств із-за ряду причин отримувати комунальні пільги, – каже начальник відділу державних соціальних допомог виконавчого комітету Хустської міської ради Лариса Пацкан.
Крім того, зі слів пані Лариси, середній розмір субсидій у Хусті складає 1653, 02 грн. Це для багатьох краян доволі значна сума. А от мінімальний розмір державної компенсації комунальних послуг становить всього 13, 16 грн., утім максимальний – аж 6436, 45 грн.
До речі, у хустян наразі найбільший середній розмір субсидій у області, найменший же – у мешканців Тячівщини. А загалом розмір держвиплат у 2015 році в Закарпатті збільшився у 8,5 разів. У цілому ж в Україні цьогоріч за субсидіями для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг звернулося 4 млн. 361,9 тис. сімей, що в 5,1 разів більше, ніж у січні-жовтні 2014 року. «Левова частка» звернень, між іншим, припадає на міських мешканців (71,9%).
Із мінімальної пенсії, мізерної зарплатні прохарчуватися та обігріти житло взимку майже неможливо. А якщо сидіти в холоді, то доведеться ще й шукати гроші на ліки… Отже, можливо, все ж варто спробувати оформити субсидію…
Кажуть, що живучість нашого народу – річ неймовірна. І як не дивно, та навіть слово «криза» вже нікого не лякає. Ми так натерпілись урядових «покращень» за останні роки, що зараз із гарячим серцем та холодним розумом обмірковуємо план дій на найближчу перспективу… Та як би там не було, але хотілося б нарешті хоч якихось позитивних змін та реального підвищення рівня життя.

«Наш Хуст»

Прокоментуй!

(Required)
(Required, will not be published)