Історія Хуста через творчу призму Михайла Бізонича

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Історія Хуста через творчу призму Михайла Бізонича

Історія кожного міста, як доля окремої людини містить світлі і темні сторінки дійсності. Утім завжди цікаво дізнаватись таємниці минувшини, заглядати під пил віків, що осідає на старих світлинах… та під палітурками раритетної літератури.
Михайло Бізонич – дослідник історії рідного міста ще у 2009 році прийшов до читача з унікальним науково-популярним виданням «Хуст у старовинній листівці», а цьогоріч у Львові побачила світ його друга книжка «Хуст. 925 років».
У цінному як наукової, так і з історико-дослідницької точки зору посібнику зібрано та систематизовано багато важливих відомостей про місто над Тисою, світлин, свідчень краян, архівних документів. Книжка видана у твердій обкладинці, повноколірними є навіть її внутрішні сторінки.
Видання, накладом у тисячу примірників, у основному друкувалася коштом автора. Частково фінансово допоміг пану Михайлу хустянин Йосип Рачок.
Слід зазначити, що любитель розшифровувати ребуси сивої давнини починає літературну «дорогу» до читача зі світлин герба та прапора Хуста та тексту гімну, вміщених одразу ж на першому аркуші. Відтак Михайло Бізонич запрошує читача у захоплюючу подорож до мурів старовинної фортеці, залишки якої досі милують око на Замковій горі та до загадкової Червоної гори, оповитої різними легендами, що дійшли до наших днів. Автор ілюструє розповіді репродукціями робіт місцевих митців та старих світлин, які збереглися у його архіві. Між іншим у виданні міститься чимало цитат із ексклюзивних старовинних книг, зокрема, «Хуст в Марамороші» Іоанна Душанека, виданої в Хусті у 1939 році, «Старинні записки Подкарпаття» (Ужгород, 1943) та інших.
Окремим розділом Михайло Бізонич охоплює основні культові споруди міста над Тисою, церковні реліквії, розповідає про пам’ятки, обеліски та меморіальні дошки, найвідоміші будівлі, відомі і мальовничі місцини.
Історія Карпатської України та Хуста, як її столиці, має у автора теж своє, спеціально відведене місце. Навіть мости та водоспади, потічки й річки, які протікають через населений пункт, автор не оминув своєю увагою. Присвячено окремі оповіді у виданні і страусиній фермі, відомим краянам, а також славнозвісній Долині нарцисів, яка у складі Карпатського біосферного заповідника входить до міжнародної мережі резерватів організації ЮНЕСКО.
-Здається, всього чотири літери у назві закарпатського міста, але за ними ховається багатовікова історія. Як кажуть у народі, хто не знає свого минулого, той не має майбутнього. Тому мене не могла не захопити нелегка, але така інтригуюча праця з вивчення історії свого міста, – зазначив пан Михайло. – Підкреслю, що за кожним рядком тексту стоїть довга і наполеглива робота, адже мені довелося «копатися» в архівах, шукати старожилів та сучасників із подібними захопленнями та відповідним багажем знань. Проте старання варті жертв. Результатом задоволений.
Між іншим, гортаючи сторінки книги, виникає враження, ніби машина часу відносить читача у різні епохи, показуючи найголовніші події, що відбувалися у різні часи на вулицях Хуста.
На багатьох знімках закарбовані щирі посмішки простих містян, старовинні провулки, площі, підприємства, ремесла, що характеризують побут краян, навіть грошові знаки і домашні тварини. А вкупі всі фотографії створюють після послідовного перегляду всіх матеріалів цілісну картину хустських буднів і приємний післясмак.
До речі, книгу можна читати по-різному: як ненав’язливий практикум із історії, як змістовне художнє видання, як науковий посібник, навіть розглядати як альбом. Вона розрахована на широке коло читачів. Тож кожен, кого цікавить минувшина та сучасність майже тисячолітнього міста, розташованого у долонях Карпат, може знайти для себе чимало корисної інформації про населений пункт.

Марина АЛДОН
«Наш Хуст»

Прокоментуй!

(Required)
(Required, will not be published)